Geri git   Kadın Forumu > Pembe Cafe > Hukuk Köşesi

Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 31.Ocak.2015, 22:40   #1
Moderator
 
Üyelik tarihi: 13.Kasım.2014
Mesajlar: 7,649
Standart Boşandıktan sonra tekrar ne zaman evlenilebilir?

BEKLEME SÜRESİ İLE İLGİLİ DETAYLARI AVUKAT BEGÜM GİRAY NARİN’DEN ALDIK.



Boşanma kararı kesinleştikten sonra boşanan erkek hemen evlenebilir ancak medeni kanunumuzda kadınlar için bir bekleme süresi söz konusudur, bu süreye “iddet müddeti” adı verilir. Peki, boşandıktan sonra yeniden evlenmek isteyen kadının başka bir evlilik yapması için ne kadar beklemesi gerekir, hangi durumlarda bu süre ortadan kalkar? Merak edilen tüm bu soruların yanıtını Avukat Begüm Giray Narin’den aldık.

Medeni kanunumuzun “evlenme engelleri” başlığı altında düzenlenen 132. maddesi, boşanan kadının tekrar evlenebilmesinin şartlarını düzenlemiştir. İlgili madde uyarınca, boşanma kararı kesinleştikten sonra kadının tekrar evlenebilmesi için 300 günlük “bekleme süresi” öngörülmüştür. Bu süre, soy bağı karışıklığının engellenmesi amaçlanarak ve ortalama hamilelik süresi dikkate alınarak belirlenmiştir. Boşanma gerçekleşse bile 300 günlük süre içerisinde doğan çocuk, boşanan eşin soy bağından olacak ve onun soyadını taşıyacaktır. Bunun aksini iddia eden tarafın “soy bağının düzeltilmesi davası” açması gerekir.
Hangi durumlarda bekleme süresi ortadan kalkar?

132. maddede yer verilen süreyi beklemeksizin tekrar evlenmeye de imkan tanınmıştır. Şöyle ki; kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbirileriyle evlenmek istemeleri halinde süre ortadan kalkar. Burada dikkat edilecek nokta, gebelik bulunmadığının ispatlanmasında mahkeme kararı gerektiğidir. Kadın, bulunduğu yerin aile mahkemesine başvuru yapmalı ve bekleme süresinin kaldırılmasını talep etmelidir. Hakim, kadının devlet hastanesinde muayene edilerek hamile olup olmadığına dair rapor alınmasına karar verir. Bu karar olmaksızın alınan raporların hiçbir geçerliliği yoktur. Kadının gebe olmadığını belirten doktor raporu mahkemeye sunulur ve hakim talep doğrultusunda süreyi kaldırır.
Kadının hamile olması halinde ise boşandığı eşi haricinde bir erkekle evlenmesi mümkün değildir. Söz konusu bekleme süresi doğumla birlikte kendiliğinden sona erecektir.


meltem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
boşandıktan, evlenilebilir, sonra, tekrar, zaman


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı




RSS Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.
Şu Anki Saat: 18:06
seks hikayeleri seks filmi izle sincan escort kızılay escort rus escort etlik escort izmir escort izmir escort izmir escort rus escort keçiören escort etlik escort Anadolu Yakası Escort Kartal escort Kurtköy escort Maltepe escort Pendik escort Kartal escort altyazılı porno şişli escort istanbul escort mecidiyeköy escort beşiktaş escort taksim escort fındıkzade escort çapa escort fatih escort topkapı escort escort şişli escort bayan bayrampaşa escort merter escort escort mecidiyeköy bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort bursa escort alt yazılı porno Casibom hack forum Casibom Casibom Giriş Casibom Yeni Giriş Onwin gaziantep escort bayan gaziantep escort seks hikayeleri gaziantep escort Canlı bahis siteleri escort escort escort travestileri travestileri Escort Escort bayan Escort bayan bahisu.com girisbahis.com etlik escort etimesgut escort istanbul Escort istanbul Escort Acıbadem Escort Ataşehir Escort Bostancı Escort Göztepe Escort Kadıköy Escort Kartal Escort Kurtköy Escort Maltepe Escort Ankara escort bayan Escort ankara Escort ankara Escort eryaman Keçiören escort Escort ankara Sincan escort bayan Çankaya escort bayan eryaman escort